GünçalıTokat il Merkez'ine bağlı bir köydür.

Günçalı'nın kelime anlamı, böğürtlen, ahududu gibi küçük, dalları dibinden çatallanan ve sapları odunsu bir bitkidir.[1] Günçalı Köyü'nün eski ismi Dinar olup tarihi Malazgirt Savaşına dayanmaktadır. Köyün ismi 1961 yılında Günçalı olarak değiştirilmiştir.

Kelime anlamı "Altın liranın yaklaşık dörtte biri değerinde eski para birimi" olan Dinar ismi ise, 1071 Malazgirt savaşının kazanılmasıyla Orta Asya'dan Anadolu'ya yerleşen Türk ve Türkmen Boylarının, göçleri esnasında bu bölgenin komutanı olan Kitiş Bey'in oğlu Dinar Bey'den geldiği düşünülmektedir. 1455 yılındaki Tapu ve Nüfus kayıtlarında köyün nüfusu 20 hane olarak kayıt altina alinmıştır. 1460'lı yıllarda yeni feth edilen Trabzon çevresi ve sonrasında Balkanlara zorunlu Türkmen nüfusu naklinden dolayi köyün nüfusu olumsuz etkilenmiştir. Günçalı Köyü, 1970'li yıllarda çevre köylerle birleşip belde yapılmak istenilse de bu girişim zaman içerisinde köy nüfusunun büyük şehirlere göç vermesinden dolayı hayata geçirilmemiştir.

KÜLTÜR
Köyde geleneksel olarak "Çal" adı verilen şenlikler düzenlenir. Çağatay lehçesinde yüksek yer ya da yayla anlamına gelen "Çal" adı, bunun yanında taşlık yer, çıplak tepe, kireçli toprak gibi anlamlara da gelmektedir. Bu şenliklerde imece usulüyle para toplanıp kurbanlar kesilir, dualar edilir ve ikramlarda bulunulur. Her yıl en az 50-100 adet kurban kesilmektedir. Çal denilen ormanlık alandan kimse odun, kereste ihtiyacını karşılamak istemez. Buradan ağaç getirenlerin başına çeşitli musibetlerin geldiği inancı yaygındır. Çaldenilen yer (Çal Tepe, Çal Baba) harita kayıtlarında da yer almaktadır.

COĞRAFYA
Tokat merkezine 38 km uzaklıktadır. Köy, 1995'te yapımına başlanan Güzelce Barajı havzasında yer almaktadır.

İKLİM
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


KOMŞU KÖYLER
- Güzelce (FİNEZE)
- Aydoğdu
- Killik
- Arapören
- Batmantaş
- Kervansaray